Drzewo Roku 2019 - Jaś Wędrowniczek - Rymanów

2019-06-29 GŁOSUJ NA DĄB JAGIELLON

Drzewo Roku 2019 – ostatnie dni głosowania

Jeszcze tylko przez dwa dni można oddać swój głos na najciekawsze drzewa tegorocznego konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klubu Gaja.

 

W tegorocznej edycji o ten zaszczytny tytuł ubiega się również reprezentant Gminy Wojaszówka - Dąb Jagiellon. Jury konkursowe zakwalifikowało naszego dęba do finałowej 16. Niezwykły okaz 500 letniego dębu szypułkowego rośnie w miejscowości Rzepnik. Najprawdopodobniej jednak nazwa drzewa ma związek z historią sąsiedniej miejscowości Łączki Jagiellońskie , gdzie według przekazów historycznych miał znajdować się drewniany zamek w którym bywał Król Władysław Jagiełło.

Mieszkańcy z pokolenia na pokolenie przekazują sobie, iż wielki Król Władysław Jagiełło w Rzepniku odbywał polowanie dlatego z szacunku do przyrody i naszego Króla, dostojnego dęba nazwano imieniem Jagiellon.

Warto wspomnieć, iż dąb Jagiellon został uwieczniony w jednym z odcinków reportaży telewizyjnych Edwarda Marszałka pn.: „Ścieżka przez las”, który w pięknych słowach opisał Jagiellona: „żyje i pomaga żyć innym... „

Głosować można, oddając głos na stronie internetowej www.drzeworoku.pl - nr 3 Dąb Jagiellon

 

Głosowanie potrwa jedynie do dnia 30 czerwca. Prosimy o głos.