Atrakcje w okolicy
Katalogi promocyjne
Książka kucharska
Katalog Carpathia
Facebook
Google+
Youtube

70 km   LASUMIŁA – najgrubsza jodła w Polsce

Po tym gdy w grudniu 2013 r., najgrubsza do tej pory polska jodła pospolita (Abies alba) rosnąca k. Pszczelin została powalona przez wiatr, roZpoczęły się gorączkowe poszukiwania jej następczyni. Wśród wielu okazów pokaźnych rozmiarów, najgrubszą okazała się jodła rosnąca w masywie Łopiennika na terenie leśnictwa Jabłonki w Nadleśnictwie Baligród. Po dokonaniu szczegółowych pomiarów, okazało się, że ma 519 cm w obwodzie, 165 cm w pierśnicy (średnica na wysokości 130 cm) i 35 metrów wysokości. Jodła z Pszczelin była o kilka metrów wyższa, ale minimalnie cieńsza.

Lasumiła

Wiosną 2014 ogłoszony został konkurs na imię dla tego nietuzinkowego okazu. Spośród 282 propozycji wybrano imię, które zaproponowała Małgorzata Niwa z Żarek. 28 czerwca 2014 odbył się uroczysty chrzest z udziałem pomysłodawczyni. Lasumiła – bo takie imię uznano za najtrafniejsze – ma również status pomnika przyrody.

Podczas uroczystego chrztu drzewa, nastąpiło także oficjalne otwarcie ścieżki, która do niego prowadzi. Aby dotrzeć do Lasumiły, należy jadąc od Baligrodu skręcić w Jabłonkach w drogę w lewo, ok. 150 m za kapliczką. Dojazd jest oznaczony tablicą. Utwardzoną, ale pozbawioną asfaltu drogą można dojechać do wysokości stawu w Jabłonkach, gdzie przygotowano miejsca parkingowe. Nad stawem są również ławki, stolik i miejsce na ognisko – gdy ktoś chciał zabawić tu dłużej.

Ze stojącej obok tablicy dowiadujemy się, że czas przejścia tam i z powrotem to ok. 1,5 h. Jest stąd jeszcze 1,5 km w jedną stronę.

Na tablicy znajduje się również dokładna mapka z trasą ścieżki oraz podstawowe informacje o bieszczadzkich jodłach: “Jodła pospolita znajduje najlepsze warunki wzrostu w mezotroficznych lasach jodłowych. Nierzadko przekracza tutaj 40 m wysokości i ponad metr grubości w pierśnicy. Ponadto współtworzy zbiorowiska dolnoreglowych borów jodłowo-świerkowych, żyznej buczyny karpackiej z żywcem gruczołowatym, czosnkiem niedźwiedzim i miesiącznicą trwałą. […] Jodła zajmuje 18 % powierzchni wszystkich bieszczadzkich drzewostanów. Drzewostany jodłowe na terenie RDLP w Krośnie należą do najcenniejszych w kraju. Przeciętny wiek jodły w kraju to 62 lata, natomiast średni wiek podkarpackich drzew tego gatunku to 84 lata.”

Od stawu należy iść nadal drogą, zgodnie z oznakowaniem. Po niespełna kilometrze marszu, ścieżka skręci w prawo do lasu a stosowna tabliczka poinformuje, że do Lasumiły pozostało jeszcze 550 m. Drewnianą kładką należy przekroczyć potok i teraz już cały czas pod górę, aż do celu wycieczki.

Lasumiła robi wrażenie, łatwiej również ją obserwować w stosunku do poprzedniej rekordzistki, która była mocno przysłonięta. Obok jodły znajdują się ławeczki oraz podstawowe informacje o drzewie. Ławki są również kilkadziesiąt metrów wyżej, skąd bardzo dobrze widać jak okazałe jest to drzewo.

Ścieżka jest krótka, niewymagająca i dobrze przygotowana. Będąc w pobliżu warto tu na chwilę zajrzeć.