0
Malownicze miasteczko położone nad rzeką Tabor w Beskidzie Niskim na trasie Krosno-Sanok. Miasto okalają tzw. Wzgórza Rymanowskie o wysokości do 615 m n.p.m.
Aktualnie na wzgórzach znajdują się elektrownie wiatrowe, które działają dzięki silnym „wiatrom rymanowskim”, wiejącym od południa. Miasto powstało w XIV wieku, a rozwój zawdzięcza swojemu położeniu na zbiegu szlaków handlowych, posiada też liczne zabytki, w tym także pozostałości po dawnej gminie żydowskiej. Charakterystyczne dla miasta są też ścieżki turystyczne – szlaki piesze, i rowerowe, nawiązujące do bogatej historii okolicy.
Miasto powstało w 1376 roku, od tamtej pory stale rozwijało się, zwłaszcza jako miejsce kontaktów handlowych, a począwszy od XV wieku stale rosła liczba mieszkającej tutaj społeczności żydowskiej. Miasto stało się ważnym ośrodkiem chasycyzmu. Z Rymanowa pochodzi laureat nagrody Nobla - Isidor Isaac Rabi (1898-1988), wybitny fizyk amerykański, współtwórca radaru i bomby atomowej.
XVII i XVIII stulecie to czas wojen i licznych pożarów, wydarzenia te spowolniły tempo rozwoju miasta. Z Kolei w XIX w nastąpiła poprawa – rozwijał się handel i rzemiosło, miasto bowiem stanowiło miejsce zaopatrzenia dla okolicznych wsi. W 1884 r w pobliżu miasta powstała linia kolejowa, co sprzyjało dalszemu rozwojowi Rymanowa.
W XX w. obie wojny światowe przyniosły zniszczenia dobytku i cierpienia mieszkańców. We wrześniu 1939 roku Niemcy zajęli miasto i rozpoczęli liczne represje względem mieszkańców. W 1944 Armia Czerwona wkroczyła do Rymanowa, wcześniej miały miejsce walki niemiecko-radzieckie, podczas których część miasta spłonęła. W czasie II Wojny Światowej w Rymanowie powstał obóz dla jeńców sowieckich, a także getto skupiające Żydów z Rymanowa i ościennych miejscowości.
* Kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca * Kirkut Cmentarz Żydowski * Cmentarz komunalny * Synagoga * Kamienice mieszczańskie w rynku *Dworek szlachecki * Cmentarz jeńców radzieckich * Kalwaria Rymanowska
* Kościół parafialny powstał w latach 1779-1781, prezentuje styl barokowy, został wybudowany na zlecenie Józefa Ossolińskiego, wojewody wołyńskiego. Do najbardziej charakterystycznych i efektownych elementów kościoła należy:
* Cmentarz żydowski założono w Rymanowie w II połowie XVI wieku, dawniej nazywano go Żydowską Górą, do dnia dzisiejszego przetrwało:
*Komunalny cmentarz zachwyca dużą liczbą starych pomników, do najciekawszych można zaliczyć położony w południowe wschodniej części grób ostatnich właścicieli Rymanowa – hrabiów Potockich, natomiast w części zachodniej mieści się kwatera wojskowa z I wojny światowej.
* Rymanowska synagoga usytuowana jest na rogu ulicy Bieleckiego i Rynku, obecnie odrestaurowana Jest jedną z najstarszych synagog w Polsce, pochodzi z XV lub z końca XVII wieku. Przez długi czas zaniedbana, odzyskała swoją świetność po przekazaniu jej w zarząd Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
* Piętrowe kamienice mieszczańskie pochodzą z XIX wieku i przetrwały we wschodniej części rynku.
* Dworek szlachecki, będący obecnie siedzibą Nadleśnictwa Rymanów, był dawniej dworem właścicieli Rymanowa – Potockich, powstał w I połowie XIX wieku
* Cmentarz jeniecki w Rymanowie to świadek bolesnej historii. W 1941 w tutejszym obozie wybuchła epidemia tyfusu plamistego, dziennie umierało ok 100 osób, do końca epidemii zmarło nawet 8 tys. jeńców.
* Kalwaria Rymanowska znajduje się na wzgórzu na wysokości 416 m n.p.m., Anna i Stanisław Potoccy założyli tutaj pod koniec XIX wieku Drogę Krzyżową. Pierwotnie na szczycie wzgórza znajdowała się Kaplica Bożego Grobu, a stacje zbudowano z czerwonej cegły. Niestety, większość zabytkowych stacji i sama kaplica nie przetrwały walk z 1944 roku. Obecnie zwieńczeniem stacji jest kapliczka powstała w 1981 roku.
Mieści się w budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gromadzi pamiątki po dawnych mieszkańcach Rymanowa i okolic. Zbiory można podzielić na 3 kategorie:
KONTAKT:
Regionalna Izba Historyczna w Rymanowie
ul. Grunwaldzka 11, 38-480 Rymanów
Osoba do kontaktu – Grażyna Skolarczyk, tel. 601 085 26
Walory turystyczne Rymanowa i jego okolic , nawiązują do historii i malowniczego położenia ościennych miejscowości. Warta uwagi jest edukacyjna ścieżka historyczna, a także ciekawe krajobrazowo szlaki rowerowe.
Szlaki rowerowe