Atrakcje w okolicy
Katalogi promocyjne
Książka kucharska
Katalog Carpathia
Facebook
Google+
Youtube

4 km   RYMANÓW ZDRÓJ

 

Rymanów-Zdrój to wieś uzdrowiskowa nad rzeką Tabor, ok. 4 km na południe od miasta Rymanów. Odkrycie źródeł mineralnych 16 sierpnia 1978 r. dało początek dziejom Rymanowa-Zdroju. Założycielami byli Anna i Stanisław Potoccy. Z sezonowego kurortu, Rymanów-Zdrój już w pierwszym dziesięcioleciu powojennym stał się dziecięcym uzdrowiskiem czynnym przez cały rok. W 1965 r. w rozbudowanym gmachu dawnych “Łazienek Mineralnych” uruchomiono sanatorium “Eskulap” dla dorosłych na 120 łóżek. W południowej części uzdrowiska wzniesiono nowe sanatorium dla dzieci “Polonia”, a bardziej na wschód, na południowym zboczu Zamczyska, 300-łóżkowe sanatorium dziecięce “Zimowit”. Powstały sanatoria branżowe, ośrodki Funduszu Wczasów Pracowniczych, spółdzielcze i turystyczne. W 1980 r. oddano do użytku nowo wybudowaną rozlewnię wód mineralnych, zlokalizowaną w Desznie (obecnie część wsi), na południe od uzdrowiska. Zakład prowadzi butelkowanie rymanowskich wód leczniczych oraz napojów owocowych na bazie czystej wody (“Celestynka”). Rymanów-Zdrój istnieje faktycznie od 1876 r., ale dopiero 16 sierpnia 1996 r. w 120 rocznicę odkrycia zdrojów mineralnych, uchwałą Rady Miejskiej w Rymanowie utworzono wieś Rymanów-Zdrój składającą się z obszarów dotychczasowych wsi Deszno, Wołtuszowa i południowej części wsi Posada Górna (nazwanej Rymanów-Zdrój) o powierzchni 1625 ha.

“Tytus”, “Klaudia” i “Celestyna” to wody lecznicze, których można się napić w pijalni usytuowanej w centrum parku zdrojowego. W pobliżu znajduje się neogotycki kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, staw z amfiteatrem na wodzie, XIX wieczne budynki niedziałających już budynków sanatoryjnych oraz szlaki spacerowe.

 

SZLAKI TURYSTYCZNE

Szlaki piesze:

 • Główny Szlak Beskidzki (czerwony). Trasa: Rymanów-Zdrój – Iwonicz-Zdrój około 2,5 godziny, przez Mogiłę i Suchą Górę, zalesiona.

Szlaki lokalne (spacerowe):

 • Rymanów-Zdrój – Iwonicz-Zdrój (przez Klimkówkę, kościółek ze źródełkiem). Czas przejścia 2,5 godziny,
 • Rymanów-Zdrój – Iwonicz-Zdrój (przez Przymiarki 640 m n.p.m.). Czas przejścia 2,5 godziny, kolor zielony, trasa widokowa.

8-przymiarki

Ścieżki spacerowe wokół Rymanowa-Zdroju:

 • ścieżka do Królowej Wołtuszowej,
 • ścieżka na Beskidzką Połoninę,
 • ścieżka Łemka,
 • ścieżka przyrodnicza “Rymanów-Zdrój”. Długość ścieżki 5,5 km. Czas przejścia 2-4 godzin. Różnica wzniesień 160 m. Obecnie 17 stanowisk edukacyjnych:
 1. Historia Rymanowa-Zdroju
 2. Torfowisko
 3. Góra Zamczysko lub Zamczyska (561 m n.p.m.)
 4. Mrowisko
 5. Punkt widokowy
 6. Paprocie
 7. Uprawa leśna
 8. Kopalnia
 9. Daglezja
 10. Karmisko dla zwierzyny leśnej
 11. Skrzypy
 12. Leśna klasa dydaktyczna: szkółka leśna, pułapki feromonowe, różne gatunki roślin zielnych, drzew i krzewów.
 13. Polana “Horodziska”
 14. Polana “Wilcza”
 15. Barwinek pospolity
 16. Wołtuszowa
 17. Punkt czynnej ochrony płazów.

Ścieżka Fitness (dawniej Ścieżka Zdrowia): Żabia (481 m n.p.m.), Wołtuszowa, Polana “Wilcza”, Polana “Horodziska”.

Szlaki i ścieżki rowerowe

 • Szlak między Zdrojami – 24 km. Pętla: Rymanów-Zdrój, Bałucianka,Iwonicz-Zdrój, Klimkówka, Rymanów, Rymanów-Zdrój.
 • Familijna ścieżka rowerowa w kierunku Wołtuszowej – obejmuje m.in.: punkt czynnej ochrony płazów, krokusową łąkę, leśną klasę dydaktyczną.

 

800px-Rymanów-Zdrój_plan_źródła_szlaki_ścieżki