Atrakcje w okolicy
Katalogi promocyjne
Książka kucharska
Katalog Carpathia
Facebook
Google+
Youtube

   Szlak Aleksandra Fredry

Międzynarodowy Szlak Turystyczny “Śladami Aleksandra Fredry”

Trasa międzynarodowego szlaku turystycznego “Śladami Aleksandra Fredry” liczy prawie 450 kilometrów.

Prowadzi ona z ruin zamku “Kamieniec” przez Korczynę, Krościenko Wyżne, Hoczew, Cisną, Lesko, przejście graniczne Krościenko-Smolnica, Sambor, Rudki, Beńkową Wisznię, Jatwięgi, Lubień Wielki, Lwów, Przyłbice, przejście graniczne Szeginie-Medyka, Przemyśl, Surochów k/Jarosławia, Nienadową, do zamku “Kamieniec”.

ZAMEK KAMIENIEC – Aleksander Fredro został właścicielem połowy zamku poślubiając Zofię z Jabłonowskich, miejsce akcji “Zemsty”

KORCZYNA– tu w kościele p.w.Św.Apostołów Piotra i Pawła odbył się  ślub Fredry z Zofią Skarbkową z Jabłonowskich.

KROŚCIENKO WYŻNE – tu siostra Fredry wyprawiła Nowożeńcom weselne gody.

HOCZEW, BALIGRÓD – podróż Fredry do dóbr rodzinnych

CISNA, LESKO – miejsca odwiedzin rodzinnych

BEŃKOWA WISZNIA – dom rodzinny Fredry, założono  tu izbę pamięci  z licznymi pamiątkami po rodzinie Fredrych

JATWIEGI – małe gospodarstwo Fredrów nad uroczą rzeką Wisznią, powierzone w zarząd młodemu Aleksandrowi Fredrze przez ojca, miejsce sprzyjające pisaniu i polowaniom. Tutaj powstały liczne utwory z pierwszego okresu twórczości.

LUBIEŃ WIELKI – lecznicze źródła Lubienia ściągały najbogatszych kuracjuszy z Galicji, bywalców okazałej siedziby rodu Jabłonowskich – miejsca urodzenia Zofii.

RUDKI– niedawno odrestaurowano kościół z kaplicą i kryptą Fredrów, zamieniony po 1939 roku na magazyn, sanktuarium Matki Boskiej Rudeckiej. W 1990 roku odbyły się tu uroczystości ponownego pochówku Aleksandra Fredry i jego najbliższych.

LWÓW – w r. 1839 Lwów obdarował deputata do Sejmu Stanowego Galicji Aleksandra Fredrę honorowym obywatelstwem miasta…. W nieistniejącym dziś dworku na Chorążczyźnie, zwanym Fredrówką, Aleksander Fredro spędził ostatnie 28 lat życia.

PRZYŁBICE – posiadłość Szeptyckich, w której mieszkała po ślubie z Janem Szeptyckim córka Aleksandra i Zofii Fredrów – Zofia, goszcząc często rodziców oraz brata i jego dzieci.

Surochów – miejsce urodzenia Fredry upamiętnia okazały głaz z okolicznościową inskrypcją. Z majątku zachowały się do dziś część parku, oficyna i kaplica.