Atrakcje w okolicy
Katalogi promocyjne
Książka kucharska
Katalog Carpathia
Facebook
Google+
Youtube

0,5 km   RYMANÓW

Rymanów położony jest w Beskidzie Niskim oraz na terenie Dołów Jasielsko-Sanockich,  przy trasie Krosno-Sanok.

Dookoła Rymanowa wznoszą się wzgórza o wysokości do 615 m n.p.m. (tzw. Wzgórza Rymanowskie), na których znajdują się elektrownie wiatrowe, napędzane silnymi wiatrami wiejącymi od południa, od strony Przełęczy Dukielskiej (tzw. “wiatry rymanowskie”). Przez miasto przepływa rzeka Tabor.

Miasto założone w 1376 r. na zbiegu dwóch szlaków handlowych: podkarpackiego i prowadzącego przez Jaśliska na Węgry. W czasie okupacji Niemcy stworzyli tu obóz dla jeńców sowieckich. W 1942 r. powstało getto, w którym zgromadzono Żydów z Rymanowa i pobliskich miejscowości. Gmina żydowska była w Rymanowie niemal od początku istnienia miasta. W XVIII w. Żydzi stanowili prawie połowę mieszkańców. Miasto było ważnym ośrodkiem chasycyzmu. W Rymanowie urodził się Isidor Isaac Rabi (1898-1988), wybitny fizyk amerykański, współtwórca radaru i bomby atomowej, laureat Nagrody Nobla w 1944 r.

big_rymanow


ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

 • 450 m – Kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca z XVIII w.

Kościół w stylu barokowym zbudowany w latach 1779-1781 przez Antoniego Stroińskiego na zlecenie Józefa Ossolińskiego, wojewody wołyńskiego. W szczycie fasady herb Ossolińskich – topór. Wewnątrz XIX-wieczny ołtarz główny autorstwa Józefa Aszklara z Lubatowej. W głównym polu obraz Piety, według tradycji ofiarowany przez Władysława Jagiełłę. W zachodniej kaplicy renesansowy nagrobek Jana Sienieńskiego i jego żony Zofii z Paniowskich, wykonany ok. 1580 r.

kościół rymanów

 • 1 km – Kirkut, Cmentarz żydowski

Założono w Rymanowie w II połowie XVI w. Miejsce to zwano kiedyś Żydowską Górą. Do dzisiaj zachowało się na nim 800 macew, m.in. ta upamiętniająca austriackich żołnierzy wyznania mojżeszowego, którzy zginęli podczas walk w okolicy Rymanowa. Na szczycie wzgórza stoją dwa ohele, grobowce: cadyka Manachema Mendla i jego żony, cadyka Cwi Hirscha i jego syna cadyka. Oba groby są celem pielgrzymek Żydów z wielu krajów. Chasydzi przybywają tutaj na rocznicę śmierci cadyka (jorcait), każdego roku 19 ijara według kalendarza żydowskiego. Szukają tu duchowego wsparcia i składają swoje prośby spisane na karteczkach, tzw. kwiotełech. W Rymanowie urodził się Isidor Isaac Rabi laureat Nagrody Nobla.

kirkut rymanów

 • 500 m – cmentarz komunalny

W południowo-wschodniej części cmentarza groby ostatnich właścicieli Rymanowa – hrabiów Potockich. W części zachodniej kwatera wojskowa z I wojny światowej.

 • 400 m – Synagoga

synagoga rymanów

Znajduje się na rogu ulicy Bieleckiego i Rynku. Jest drugą najstarszą synagogą na Podkarpaciu i jedną z najstarszych w Polsce. Synagoga została zbudowana w pierwszej połowie XVII lub pod koniec XIV wieku. Była wzorowana na krakowskiej synagodze Remuh.  Po zniszczeniach popadła w ruinę. W 2005 roku, na mocy ustawy z 1977 roku o restytucji mienia żydowskiego, synagoga została przekazana Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obecnie odremontowana.

 • 400 m – kamienice mieszczańskie przy wschodniej i północnej pierzei rynku z XIX w. – pomimo zniszczeń obu wojen światowych zachowało się kilka piętrowych kamieniczek
 • 365325
 • 1 km – dworek szlachecki z I połowy XIX w. – parterowy, murowany, dawny dwór Potockich, właścicieli Rymanowa, obecnie siedziba Nadleśnictwa Rymanów.
 • rymanów dwór
 • 1 km – Wzgórze Kalwaria 416 m. n.p.m.
 • Anna i Stanisław Potoccy założyli tu pod koniec XIX w. Drogę Krzyżową. Na szczycie stała z dala widoczna Kaplica Bożego Grobu, a wzdłuż drogi stacje z czerwonej cegły. Większość pierwotnych obiektów uległa zniszczeniu podczas walk w 1944 r. Obecną kaplicę wybudowano w 1981 r.
 • 7-kalwaria rymanów
 • 500 m – Regionalna Izba Historyczna mieści się w budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
 • Miejsce gromadzi pamiątki po dawnych mieszkańcach Rymanowa i okolic, prezentując trzy główne ekspozycje:
 • zbiór narzędzi rzemieślniczych i rolniczych
 • sala etnograficzna z wystrojem dawnej izby mieszkalnej
 • sala historyczna z eksponatami i dokumentami z historii miasta i zdroju.

Izba Historyczna proponuje wystawę starych narzędzi rolniczych oraz rzemieślniczych (głównie garbarskich, szewskich i stolarsko-bednarskich). W sali etnograficznej zgromadzono meble oraz sprzęty i narzędzia, które znajdowały się w dawnym mieszkaniu. Bogaty jest również zbiór dokumentów i zdjęć o najważniejszych w historii Rymanowa i Rymanowa Zdroju, osobach i instytucjach. Stała ekspozycja banknotów używanych na ziemiach polskich od czasów zaborów po współczesność.

KONTAKT:

Regionalna Izba Historyczna w Rymanowie
ul. Grunwaldzka 11, 38-480 Rymanów
Osoba do kontaktu – Grażyna Skolarczyk, tel. 601 085 266

izba historyczna

 • 2 km – cmentarz jeńców radzieckich

Późna jesienią 1941 r. wybuchła w rymanowskim obozie epidemia tyfusu plamistego. Dziennie umierało nawet po 100 osób, których ciała grzebano na tym cmentarzu. W wyniku epidemii choroby trwającej do lutego 1942 r. zmarło ok. 8000 jeńców.

cmentarz jeńców rymanów

 • 1,5 km – Huta Szkła Artystycznego Sabina

Huta Szkła Artystycznego „Sabina” Sp. z o.o. zajmuje się produkcją szkła artystycznego: eleganckich wyrobów galanteryjnych, stołów, ław, figurek zwierząt, wazonów, pater, świeczników, dekoracyjnych lampek oliwnych, oraz innych dzieł sztuki. Zwiedzanie huty szkła połączone jest z pokazem mistrzów szkła oraz zwiedzaniem galerii prezentującej kolekcję autorskich, unikatowych wyrobów artystycznych o szerokiej gamie kolorów i wzorów od najprostszych w technice wykonania po bardzo pracochłonne, ekskluzywne eksponaty. Galerię huty „Sabina” odwiedza rocznie ponad 20 tys. Turystów krajowych i zagranicznych. Firma eksportuje swoje wyroby na cały świat, otwierając się na nowe rynki-nawiązuje współpracę z kontrahentami. Końskie głowy z rozwichrzonymi szklanymi grzywami i inne wyroby trafiają do USA, Holandii, Francji, Belgii, Szwecji, Anglii, Irlandii, Iranu. Prace autorstwa Henryka Rysza znane są w wielu galeriach szkła na całym świecie budząc u oglądających podziw i zachwyt.

KONTAKT:
Rymanów, ul. Dworska 29, 38-480 Rymanów
Osoba do kontaktu – Henryk Rysz, tel. 13 435592

huta sabina

 

SZLAKI TURYSTYCZNE:

Szlaki piesze:

Ścieżka historyczna: Synagoga, dom dr. Bieleckiego, kościół św. Wawrzyńca, cmentarz katolicki, Kalwaria, kirkut, ochronka św. Józefa, dawny budynek „Sokoła”, dwór Potockich, cmentarz jeńców radzieckich.

Szlaki rowerowe:

 • Rowerowy szlak etnograficzny – 31 km. Pętla: Rymanów, Bartoszów, Sieniawa, Mymoń, Pastwiska, Rudawka Rymanowska, Rymanów Zdrój, Rymanów.
 • Szlak między Zdrojami – 24 km. Pętla: Rymanów, Rymanów Zdrój, Bałucianka, Iwonicz Zdrój, Klimkówka, Rymanów.
 • Szlak doliną Wisłoka – 35 km. Pętla: Rymanów, Ladzin, Wróblik Królewski, Wróblik Szlachecki, Milcza, Bzianka, Besko, Mymoń, Sieniawa, Bartoszów, Rymanów.
 • IMG_1007