Atrakcje w okolicy
Katalogi promocyjne
Książka kucharska
Katalog Carpathia
Facebook
Google+
Youtube

29 km   SANOK- miasto

Sanok ( Królewskie Wolne Miasto Sanok) – miasto powiatowe w położone w dolinie Sanu, w Kotlinie Sanockiej.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

  • Skansen Budownictwa Ludowego (Rynek Galicyjski)

Największy w Polsce. Utworzony w 1958 r. Zajmuje powierzchnię 38 ha i prezentuje wiejskie budownictwo Bieszczadów, Beskidu Niskiego i przyległych do nich pogórzy. Muzeum podzielone jest na sektory odpowiadające dawnym  grupom etnograficznym: Bojkom, Łemkom, Dolinianom, Pogórzanom Wschodnim i Zachodnim. Na środku znajduje się Rynek Galicyjski. Jest otwarte w godz. 8-18, zima 8-14. Tel. 13 4631672.

skansen-w-sanoku1

  • Zamek Królewski z XVI w. obecnie Muzeum Historyczne

Położony na stromej skarpie, bardzo malowniczo prezentuje się z nadsańskich błoni. Z dawnego założenia obronnego pozostał tylko kamienny, piętrowy budynek główny na planie prostokąta, wzniesiony w latach 1523-48. Gmach zdobią  renesansowe obramienia okien. Mieści się w nim założone w 1934 r. Muzeum Historyczne (czynne pon., czw., pt. 8-15; wt. , śr. 9-17; sob., niedz. 9-15). Szczególnie godne uwagi są: jedna z najpiękniejszych w Polsce kolekcja ikon oraz obrazy Zdzisława Beksińskiego.

sanok-zamek5

  • Wystawa prac Beksińskiego – stała wystawa prac Zdzisława Beksińskiego mieści się w Sanockim Muzeum (Zamku Królewskim). W obrazach Zdzisław Beksiński przedstawia współgrającą brzydotę i piękno oraz tragizm. Często są to ponure wizje. Niektórzy twierdzą, że twórczość Beksińskiego odzwierciedla jego życie, które zakończyło się tragicznie. Ciekawa, a jednocześnie dramatyczna jest historia jego rodziny, od wielu pokoleń związanej z Sanokiem.

1168723952

  • Kościół i klasztor Franciszkanów z XIX w.

zbudowany w latach 1632-40 na miejscu drewnianych zabudowań istniejących od końca XIV w., a gruntownie przebudowany po pożarze w 1872 r. Z okresu tej przebudowy pochodzi obecne wyposażenie kościoła. Ostro zakończona wieża kościoła franciszkanów stanowi charakterystyczny element panoramy miasta oglądanej od południa.

sanok-kosciol2