Atrakcje w okolicy
Katalogi promocyjne
Książka kucharska
Katalog Carpathia
Facebook
Google+
Youtube

14 km   BÓBRKA – Skansen

Skansen – Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce jest obiektem unikalnym w skali światowej. To właśnie na Podkarpaciu, na ziemi krośnieńskiej narodziła się gałąź przemysłu, która w drugiej połowie XIX w. dała światu impuls niebywałego rozwoju cywilizacyjnego. Podwaliny pod ten niespotykany rozwój dał właśnie Ignacy Łukasiewicz.

Skansen w Bóbrce pokazuje  początki rozwoju tej dziedziny, a pomysł stworzenia muzeum naftowego narodził się pod koniec XIX wieku, jeszcze za życia Ignacego Łukasiewicza, jednak dopiero na przełomie lat 50. i 60. XX wieku z inicjatywy pracowników Kopalnictwa Naftowego w Krośnie oraz koła PTTK w Krośnie.

W siedmiu salach Domu Łukasiewicza mieszczą się ekspozycje związane z rozwojem przemysłu naftowego. W domu znajduje się wystawa pamiątek i dokumentów związanych z jego osobą. Portrety, meble, dokumenty patentowe, fotografie rodzinne, galeria karykatur – to wszystko oddaje klimat epoki, w której żył i pracował. Na terenie Muzeum znajdują się, między innymi:  warsztat z okresu, gdy kopalnią w Bóbrce kierował I. Łukasiewicz oraz kuźnia kopalniana, interesujące maszyny i urządzenie oraz stacja benzynowa, tzw. typ górski z kolekcją dystrybutorów paliwa oraz wystawą produktów rafineryjnych.

Muzeum mieści się na dużej powierzchni, to swoisty park po którym można odbyć ciekawy spacer po historii przemysłu naftowego.

Rezerwacja pod numerem tel. +48 (13) 4333478, 4333582

 

plan_muzeum

Bóbrka_kiwon_1