Atrakcje w okolicy
Katalogi promocyjne
Książka kucharska
Katalog Carpathia
Facebook
Google+
Youtube

SPOTKANIA LITERACKIE

Hotel** Restauracja Jaś Wędrowniczek

zaprasza

na  spotkania autorskie z cyklu:

„CZWARTKOWE SPOTKANIA LITERACKIE”

w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 17:00.

Wstęp 5 zł/os dorosłej. Salka konferencyjna.

Rezerwacja: 603 364 444

Serdecznie zapraszamy!

W czerwcu  naszym  Gościem będzie:

WACŁAW TUREK

waclaw_turek

Ur. 1947 r. w Krośnie. Fotograf, poeta, muzyk — ponad 40 lat pracy w kulturze. Prowadzi Klub Literacki w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

Zdobywca wielu nagród i wyróżnień poetyckich, m.in. I miejsca w konkursie o Laur Prometeja (1979), I nagrody w VI Międzynarodowych Spotkaniach Poetów «Wrzeciono 2000», II nagrody w Jesiennym Konkursie poezji — Rzeszów 2001, I nagrody na II Festiwalu Sztuk różnych — Cisna 2002, I nagrody w Konkursie Poezji im. Ludmiły Pietruszkowej w Rzeszowie, Nagrody Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury ( 2003), Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego (2005), I miejsca w konkursie na najlepszy wiersz portalu literackiego Tvorac-Grada w Belgradzie (grudzień 2004); wiersze te tłumaczone były na język serbski.

Uczestniczył w 2005 roku w XII Międzynarodowych Spotkaniach Literackich «Maj nad Wilią» na Litwie, w Warszawskiej Jesieni Poezji (2005, 2006, 2008), Festynie Kultury Polskiej w Kiejdanach na Litwie (2007, 2008).

Jego utwory poetyckie były publikowane w kilkunastu almanachach, wydawał je też wspólnie z innymi poetami: Cecilią Woloch z USA i Sarah Luczaj z Anglii w wersji polsko-angielskiej (This line on the map — Ta linia na mapie), Krosno 2007, z Janem Tulikiem, Januszem Szuberem i Janem Belcikiem w wersji polsko-węgierskiej (Złoto Aschu) 2003, oraz z wileńskim poetą Wojciechem Piotrowiczem w wersji polsko-litewskiej (Czasy i inkluzy — Laikai ir inkluzijos), Krosno 2004.

Jest redaktorem miesięcznika CROSCENA, wydawanego przez RCKP, w którym prezentuje m.in. twórczość poetów Podkarpacia oraz pogranicza. Jest pomysłodawcą i realizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego «O Lampę Ignacego Łukasiewicza» z udziałem środowisk polonijnych.

Wydał 7 tomików wierszy:

» Na czas przemijania, Krosno 1982
» Jeśli mnie słuchasz, Krosno 1986
» Czasami skrzypce, Krosno 1997
» Wrócę na inny czas, Krosno — Nowa Sarzyna 2000, ss. 51
» Zasiany czas, Krosno 2000, ss. 64
» Zapisane spojrzeniem. Wiersze wybrane, Krosno 2007, ss. 55
» Zanim się zacznie. Wybór wierszy, Krosno 2012, ss. 82

W kwietniu naszym Gościem był:

JERZY STEFAN  NAWROCKI

nawrocki_jerzy

Urodzony 4 września 1941 r. we Lwowie. Od 1945 r. mieszka w Rzeszowie. Prozaik. Debiutował w 1972 r. na łamach Żołnierza Polskiego opowiadaniem Drzewa nie mogą odejść. W latach 1974-1978 jest trzykrotnym laureatem nagród bądź wyróżnień w ogólnopolskim konkursie literackim „Rubinowej Hortensji”. W 1975 r. uczestniczy w I Ogólnopolskim Sympozjum Młodych Pisarzy w Polańczyku. Jego opowiadania trafiają do antologii 27 młodych pisarzy polskich Wszystkie barwy tęczy (PW „ISKRY”, tytuł całego zbioru przyjęty z jego opowiadania), a także do antologii konkursu „Rubinowej Hortensji” z lat 1965-1979 (Wydawnictwo Łódzkie, 1987). Zostaje wybrany wiceprezesem odrodzonego Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy „Gwoźnica” w Rzeszowie.

Debiut książkowy:
» Karty na stół, KAW, Rzeszów 1981

Następnie wydał drukiem:
» Wielkie… trzy, ZLP O/Rzeszów, Rzeszów 1987
» Dzieci kosmitów EN, Stowarzyszenie Promocji Literatury Współczesnej, Rzeszów 1989
» Targ bardzo starych monet, Wydawnictwo „Litart”, Rzeszów 1990
» Każdy może na ćwierć guru, Wydawnictwo „Resovia”, Rzeszów 1993
» Główna piramid tajemnica, Wydawnictwo „Resovia”, Rzeszów 1993
» … ten tętent karych koni: CIENIE, 1-2, ZLP O/Rzeszów, Rzeszów 2007

Dwukrotnie wyróżniony nagrodami Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego oraz uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego. Laureat Nagrody Miasta Rzeszowa I st. w dziedzinie literatury (2007) oraz Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego (2011).

W działalności dziennikarskiej laureat II Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1978). Wyróżniony w konkursie „Kuriera Polskiego” pt. „Wiedza — Technika — Postęp” (1979) oraz Centrum Studiów Samorządowych w Warszawie w kategorii publikacji prasowych, radiowych i telewizyjnych (1989).

 Kilka fotek z naszych spotkań literackich:

W marcu naszym gościem był:

RADOVAN BRENKUS

rb

Radovan Brenkus (* 30.01.1974, Bardejów) ukończył studia matematyczno-fizyczne na Uniwersytecie P. J. Szafarika w Koszycach. Pracował m.in. jako specjalista w Instytucie Fizyki Eksperymentalnej Słowackiej Akademii Nauk. Obecnie trudni się wydawaniem literatury rodzimej i tłumaczonej z języków obcych w wydawnictwie Pectus w Koszycach. Zajmuje się krytyką literacką oraz tłumaczeniami z języka polskiego (m.in. wybór z poezji Rafała Wojaczka). Opublikował tomiki poetyckie Pochód martwych (1997), Rekwiem w prochu (2002), Romans z błędną iskierką (2005), Dym z krainy cieni (2009) oraz Śnienie z bestią (2015). W prozie zainteresował zbiorem opowiadań Powroty piekła (2005), w 2013 przetłumaczone i wydane w języku polskim.

W lutym naszym gościem był :

MAREK PETRYKOWSKI

maxresdefault

Autor urodził się w 1965 r. w Krośnie, gdzie mieszka i pracuje. Zawodowo związany jest z budownictwem. Debiutował w antologii Las w karpackim śnie wierszem „Na smreku”. Laureat konkursów ogólnokrajowych i międzynarodowych. Debiutancki tomik  „Cytrynowo” ( 2012) został nagrodzony statuetką za najlepszy debiut Podkarpacia 2012 przez Związek Literatów Polskich o/Rzeszów.Jego wiersze drukowane były w wielu pokonkursowych almanachach w Polsce i zagranicą. w 2015 roku ukazał się tom wierszy „Muzeum Złotych Rybek”. Jest członkiem Klubu Literackiego Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

W styczniu naszym gościem była:

 JANINA ATAMAN

janina_ataman

Urodziła się 9 czerwca 1941 roku w Krośnie. Z wykształcenia plastyk i instruktor teatralny. Debiutowała w audycji poetyckiej «Radia Poznań» w 1960 roku. Laureatka wielu cennych nagród: «Laur Sęka», «Wrzeciono», «Lampa Łukasiewicza», «Złote Pióro» oraz najbardziej prestiżowych: Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt pracy twórczej — 2007 rok i Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa za całokształt pracy twórczej i kulturalnej — 2008 rok.

Jej poezja była tłumaczona na język słowacki i ukraiński:
 «Dotyky», «Tygodnik Literacki», «Non Poetry» — Słowacja;
 «Dziennik Kijowski», «Literacka Ukraina», «Krynica» — Kijów, Ukraina.

Jest współzałożycielką Klubu Literackiego «Pod Drabiną» WDK Rzeszów. W Oddziale Rzeszowskim ZLP pełniła funkcję sekretarza zarządu, skarbnika, a obecnie jest przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego.

Jest autorką następujących tomików poetyckich:

» Zwodzony most, Rzeszów 1989, ss. 62
» Odcienie szarości, Rzeszów 2004, ss. 60
» Rozmowy z mistrzem, Poznań 2005
» Jesteśmy igraszką, Rzeszów 2007, ss. 48
» Czysta kartka, Rzeszów 2013, ss. 72

W przygotowaniu kolejny tomik poezji „Pieszo”.

 

W listopadzie naszym Gościem był:

TADEUSZ MASŁYK

masłyk

Spotkanie prowadziła pani Marta Świderska Pelinko.
Podczas spotkania czytanie wierszy, rozmowy, wystawa obrazów autora.

Tadeusz Masłyk urodził się 18. 10. 1959 r. Zajmuje się poezją, plastyką i uprawia publicystykę. Poezją zadebiutował w radiu w 1982 r. Zamieszczał wiersze w almanachach, w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Był organizatorem i uczestnikiem wielu warsztatów literackich. Działał i działa w stowarzyszeniach literackich (Krosno, Rzeszów). Jest współzałożycielem Grupy Twórczej „iN-Ti” (1985 r.), która skupia poetów i plastyków. Plastyką zajmuje się od 1982 r. Tworzy grafikę, rysunek, obrazy olejne i rzeźbę. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i za granicą. Debiutował wystawą indywidualną w krakowskim DK „Krakus”. W dorobku ma siedemnaście wystaw indywidualnych, ostatnio w USA, a w Polsce w Warszawie, Iwoniczu Zdroju i RCKP w Krośnie. Uczestniczył w ponad 150. wystawach zbiorowych. Był organizatorem i uczestnikiem kilkudziesięciu plenerów malarskich i rzeźbiarskich. Artykuły prasowe, które napisał były poświęcone głównie kulturze i plastyce.
Jego twórczość znajdowała odbicie w mediach regionalnych i ogólnopolskich, jak również w mediach w USA.
Jest członkiem ZLP od 10 czerwca 2014 r.

Wydane tomiki poezji:

» Monogratis. Dzień się upomniał o ciszę, Brzozów 1987
» To kocham, PiT, Kraków 1998
» Azaria, PiT, Kraków 2001
» Krok do jasności, Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwa Słowaków w Polsce, Kraków 2013
» Na serdecznych strunach, Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwa Słowaków w Polsce, Kraków 2014

Kontakt elektroniczny
maslyktadeusz@gmail.com

W czerwcu naszym  Gościem była:

MARTA ŚWIDERSKA-PELINKO

pelinko_m - Kopia

• Urodzona w Katowicach. Mieszka tworzy w Rzeszowie Wykształcenie medyczne i psychologiczne. Członek Związku Lieratów Polskich i Komisji Kwalifikacyjnej ZG ZLP.
• W latach 2003-2012 w rzeszowskim oddziale ZLP pełniła kolejno funkcję sekretarza, v-ce prezesa, prezesa.
• Wydawca. Redaktor naczelna Shyhty.
• Założycielka Integracyjnej Grupy Literackiej Parnas. Zajmuje się krytyka literacką. Tłumaczy teksty literackie z języka słowackiego na język polski.
• Prowadzi warsztaty literackie w kraju i zagranicą. Od 2003 roku współogranizator i organizator Międzynarodowych Sesji Literackich.
• Publikowała m. in. w czasopismach: Akant, Gazeta Wyborcza, Gazeta Kulturalna, Biały Orzeł, Nasz Dom Rzeszów, Horyzonty, Nadwisłocze, Sztafeta, Krynica, Dotyki, Tygodnik Literacki oraz w wielu almnachach i analogach.
• Część twórczości poetyckiej i prozatorskiej została przetłumaczona na języki: angielski, bułgarski, gruziński, litewski, rosyjski, serbski, słowacki i ukraiński.
• Laureatka wielu nagród i wyróżnień literackich, m.in. Konfrontacje `99, Ostrów, Kamionka.

Poezja:

• 1996 – ZATRZYMANY CZAS
• 2006 – REFLEKSJE,
• 2012 – POZA RAMAMI

Proza:

• 2003 – W LABIRYNCIE BÓLU honorowa nagroda literacka Złote Pióro
• 2007 – TUŁACZY SMAK EDENY,
• 2010 – ZA DRZWIAMI DESZCZU.

Nagrody prestiżowe:

• 2007 rok – Literacka Nagroda I stopnia Prezydenta i Rady Miasta Rzeszowa za całokształt twórczości literackiej i działalności kulturalnej.
• 2009 rok – Literacka Nagroda Marszałka i Zarządu Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury,
• zakwalifikowana do nagrody literackiej ANGELUS za rok 2014 – powieść Tam gdzie łkają skrzypce.

352x500                 237248-352x500